Krize tvořivosti? Nene, mám odšpuntováno!

Deníček

Krize tvořivosti? Nene, mám odšpuntováno!

Vysvětlovala jsem nedávno kamarádům, proč jsem se rozhodla psát blog. Přirovnala jsem svoje psaní k „odšpuntování“.

Moje spisovatelská a prezentační historie je do dnešních dní tristní. Jestli mi v životě něco fakt nešlo, tak to bylo vyjadřování a psaní nejvíc.

Například: chci pochválit kamaráda překladatele a poděkovat mu za jeho skvělý tlumočnický výkon. No a vyleze ze mně jediná věta: „A tys tomu, co říkali, fakt rozuměl?“ … Nepřeju nikomu vidět jeho reakci. Rozhodně nebyl polichocen.

Zažila jsem ale taky pár prima okamžiků, kdy jsem úplně přirozeně veřejně mluvila – ovšem výhradně témata, kterými jsem v tu chvíli bytostně žila – např. jak být vyhořelá matka, coworking, očkování a samozřejmě Feng Shui. To mi ukázalo novou možnost, že dokážu prezentovat věci mě blízké – Hančin aha moment ve 35 letech.

Psaní čehokoli jsem ale stále nechávala na ostatních. Já prostě nepíšu a nashledanou.

No ale časem mě tahle bariéra brzdila pořád víc. Už už jsem chtěla napsat post na Facebook o něčem, co mě nadchlo. Ale pozor, já přece nepíšu… takže nic.

Letos kolem nového roku mě to už definitivně přestalo bavit: nemusím být zrovna Solženicyn, ale o své práci snad něco vyplodím! Podle čínského kalendáře jsem ve znamení Opice – čím hloupější vypadá, tím víc chytrosti skrývá. Spolu s blížícím se začátkem roku Ohnivé Opice to byl přesně ten poslední krok k rozhodnutí: objevím svůj skvěle skrytý spisovatelský talent.

Psaní je můj test – jak moc mám svoje téma zažité a prožité. Jedině pak se moje texty dají číst bez tiku v oku.

A jak je to s tím odšpuntováním?

Psaní mého osobního příběhu mi šlo celkem hladce. Ale to jen do chvíle, kdy bylo třeba napsat, jak super šťastný a harmonický můj život žiju. To nebyla úplně pravda a bylo mi trapně to přiznat. To na sebe přece nemůžu napráskat…

Motala jsem se v náznacích a byla bezradná. Udělala jsem pár pokusů, jak se z té prekérky vykecat, a pak jsem s úlevou napsala, jak to je – nejsem ještě u konce. Nemám dokonalý harmonický domov svých snů. Mám ale skvělý hřiště, kde si pravidelně trénuju všechno co umím. A baví mě to moc.

Za odměnu se dostavil pocit naprosté tvůrčí euforie a text jsem dokončila bez dalšího zaváhání. Odšpuntovala jsem upřímnost.

drinks44 (1)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *