Typologie osobnosti je skvělá a pomáhá

Feng Shui, Typologie

Typologie osobnosti je skvělá a pomáhá

Typologie osobnosti – metoda 4 pilířů osudu – je naprosto úžasná a funkční metoda tradiční čínské astrologie. Často se mě na ni lidé ptají. Napsala jsem proto tento článek, který pomůže metodu 4 pilířů přiblížit.

Lidé jsou často překvapení, co všechno se dá z data narození vyčíst. Největší aha momenty přináší výklad partnerských vztahů nebo rozbory osobnosti u dětí. Mně samotné pomohly tyto rozbory pochopit lépe sebe, manžela i oba syny. Už vím, co ode mě v životě čekají – kde jim můžu pomoct, a kde se už fakt snažit nemusím.

Trocha teorie

Technika výpočtu čtyř pilířů slouží k popsání kvalit, tendencí a očekávání člověka. V západní astrologii bychom tomu mohli říkat výpočet astrotypu. Vstupní informace jsou totiž datum a hodina narození. Jde o potenciál a kvality člověka, které se objevily s okamžikem jeho narození, s prvním nadechnutím.

Lidem tento rozbor přináší možnost zorientovat se lépe sami v sobě, v tom, co jim jde, a co jim nejde. Pomáhá také popsat vztahy s blízkými lidmi.

Analýzu pracovně rozděluji na dvě části:

 1. Kdo jsme, naše vlastnosti
 2. Náš potenciál a slabiny – prostor pro rozvoj

Kdo jsme, naše vlastnosti

Poznáme-li naše nejbytostnější tendence a jednáme-li v souladu s nimi, žijeme pak harmonický život. Cítíme se spokojení.

V rozboru čtyř pilířů je možné velmi přesně popsat

 • jaké kvality člověk má,
 • co čeká od vztahu s partnerem,
 • jaký má vztah k dětem či rodičům,
 • jaké má pracovní návyky,
 • celkový pocit ze života.

Když jsem řekla klientce, že v partnerském vztahu hledá aktivního, podnikavého, činorodého muže, ona se jen usmála: „Tak už chápu, proč mě vždycky otravuje to jeho vysedávání u počítače. Já jsem šťastná, když muž vymyslí aspoň výlet do kavárny.“

Díky tomu si mohla klientka ujasnit, co je pro ni ve vztahu hlavní téma a očekávání. Daří se jí teď líp popsat partnerovi, co po něm vlastně chce.

Jiná žena se celý život starala o své blízké. Zároveň se zlobila na partnera, že se jí málo věnuje. Během rozboru jsme zjistily, že její pečovatelské sklony jsou přirozené. Zároveň je pro ni ale nezbytné pečovat v první řadě o sebe. Bude mít pak energii na ostatní a nebude tolik vyžadovat partnerovu podporu.

Mám moc ráda tyhle okamžiky osvobozujícího poznání. Když člověk jasně uvidí, jak to prostě je. Kde má smysl se namáhat, a kde už jen plýtvá energií a jde proti své přirozenosti.

Náš potenciál i slabiny – prostor pro rozvoj

Druhá část rozboru se zaměřuje na 5 životních oblastí:

 • (ego, přátelé)
 • Podpora (rodina, zdroje energie)
 • Tvorba (talenty, životní vize)
 • Sebedisciplína (efektivita)
 • Uznání (ohodnocení, docenění)

Každá oblast má svou dynamiku a potenciál.

Hlavním výstupem typologického rozboru je nalezení životní oblasti, kterou bude člověk podporovat a rozvíjet. Jejím posílením harmonizujme sebe jako celek a život plyne radostněji.

Nápravných prostředků je několik a ten správný hledáme spolu s klientem. Může se jednat o životní styl, sport, stravu, změnu zaměstnání nebo Feng Shui domova a použití příznivých barev.

S klientkou jsme se shodly, že potřebuje do života doplnit element ohně. Hledala jsem různé projevy elementu ohně a dopadlo to takto: klientka nosí červené doplňky a oblečení, chodí tančit, meditovat a snaží se mluvit před lidmi, přestože z toho není zrovna nadšená. Celkově se snaží zažívat radostné okamžiky.

AHA! A co teď s tím?

Skvělé jsou momenty, kdy člověk jasně vidí svoje nastavení a přístup k životu a nezbývá mu než říct: „Ano, tak to je.“ Je to okamžik úlevy a poznání. Určité tendence prostě nezměníme. Ale pokud jim rozumíme, můžeme se sebou lépe pracovat a být lepším člověkem.

Stejně důležité jako přijetí je pro mě možnost navrhnout i řešení v oblastech, kde posun možný je.

Obě tyto roviny dělají z metody čtyř pilířů opravdu funkčního pomocníka pro lidi, kteří chtějí rozumět sobě a svým blízkým.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *