5 elementů, Feng Shui, Rituály

Rozloučit se a přivítat … 2017

Rituál je jedním ze zásadních pracovních nástrojů Feng Shui. Přináší nám do života rytmus, zklidnění, koncentraci, sílu přání. Pomocí rituálů čistíme prostor, vítáme životní změnu a nebo se díky rituálu rozloučíme se „starým“ a tvoříme prostor pro „nové“.

Pochopme, že bez toho, aniž bychom si pomocí rituálů označili významné dny — se člověk může ztratit. Ztratit se ve dnech nebo dokonce v rocích, které jsou úplně stejné.

Elizabeth Gillbert
autorka knihy Jíst, meditovat, milovat

Díky Feng Shui přijímám postupně do svého života rituály — hlavně ty malé, jako je společná rodinná večeře, uspávání, moje ranní pohoda v koupelně, polední káva… Letos jsem si s koncem roku uvědomila, že budu potřebovat i rituál rozloučení se se starým rokem. A to z čistě praktického důvodu — prožila jsem pár náročných situací a ráda bych si z nich ponechala jen posilující zkušenost. S emocemi a zmatkem, které se samozřejmě objevovaly kolem toho, se ráda rozloučím.

Jak na jednoduchý domácí rituál

Rituál si může každý vytvořit podle své představy. Nenechme se omezovat. Je to jen a jen náš okamžik a my sami mu dáváme sílu.

S dovolením jsem sestavila jen základní kameny rituálu podle výše citované skvělé ženy Elizabeth Gillbert.

  • Uvědomění: začátek roku je opravdu výjimečný v tom, že můžeme začít s čistým štítem.
  • Najděte papír a napište na něj slovy cokoli, co chcete nechat loňskému roku, všechno trapné, smutné a nepodařené. Můžete přidat přání pro své blízké… Popište celý papír nebo napište jedno slovo. To je jedno.
  • Ozdobte svůj výtvor stužkami, kresbou… cokoli vám přijde vhodné.
  • A teď přichází chvíle, kdy svůj výtvor odevzdáte do prostoru. Je to nezbytná část rituálu, nehledě na to, jak vymazlený výtvor držíte v rukou. Odevzdáváte ho jednomu z elementů – vodě, ohni, zemi, větru. Pro svůj záměr požádejte o podporu „všehomíra“. Právě tu duchovní sílu, která je vám blízká.

Takto to vypadalo u nás doma

Svoje přání jsem spálila a popel věnovala své oblíbené kytce. Propojila jsem tím dva elementy — oheň a zemi, které jsou pro mě šťastné. A taky doufám, že pohnojím milou kytku, která přes vánoce mírně opadala 🙂

Přeju nám všem v novém roce
odvahu a vytrvalost a smysl pro humor!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *