Pořádek vs. nepořádek – moje zkušenosti a žádné rady / 1. díl

Deníček, Feng Shui, Úklid

Pořádek vs. nepořádek – moje zkušenosti a žádné rady / 1. díl

Ty bys ale s uklízením nikomu radit neměla…
– Mirek Hrdina (drahocenný manžel)

A taky radit nebudu. Ale už tři roky pracuju na tom, abychom měli doma uklizeno a aby mě uklízení dokonce bavilo. Takže aspoň o nějaké zkušenosti se podělit můžu.

Prosím neberte tento článek jako návod. Možná se najdete v něčem, co jsem sama zkusila.

tool

A jak to dneska večer vypadá u nás doma? Kuchyň jsem krásně uklidila, dřez vydrhla a vyleštila. Ložnice je taky OK, tam stačí, když ráno ustelu. Teď už tam spí kluci. Obývák ujde – jen kdyby přede mnou neležela ta hromada prádla ze sušičky. Už týden se chystám ji poskládat, ale až dneska jsem našla odhodlání hromadu přenést do obyváku a začít ji skládat. No, dokončím to až napíšu aspoň kus článku… A v dětském pokoji vybuchla bomba. Tam chodím uklízet spolu s klukama jednou za pár dní. Odmítám to dělat sama.

Proč řeším úklid?

Protože mi uklízení nikdy nešlo a ani moc nedávalo smysl. Jak mi řekla naše moudrá homeopatka: „Vám všechno aby dávalo smysl, co?“. No a co? Říkám si 🙂

S dětma můj laxní přístup k pořádku už přestal být zábavný. Vlastně to byl dost průšvih – seděla jsem v Německu, v krásným bytě s výhledem, totálně strhaná péčí o dva malý chlapečky, a všechno bylo doslova všude. A já měla celou dobu pocit, že po mě nikdo přece nemůže chtít už nic víc. Vždyť jsem úplně strhaná. Jenže nejhorší vliv měl ten binec právě na mě. 

A když mi to v jednu chvíli došlo, musela jsem s tím něco udělat teď hned. Mým průvodcem ven z nejhoršího byla kniha od Karen Kingston – Zbavte se nepořádku s Feng Shui. To, co jsem se naučila před třemi lety, praktikuju do dneška.

… začínám mít pocit, že tohle na jeden článek nebude.

Co všechno jsem se při uklízení o sobě naučila?

Obecná moudra:

 1. Uklízím kvůli sobě. To, že mi nepořádek dlouho nevadil, vycházelo z mého malého respektu k sobě samé. Když jsem tohle uviděla, uklízení mi konečně začalo dávat smysl. A taky mě začalo celkem bavit.
 2. Změnila jsem svůj postoj oběti. Necítím se jako oběť rodiny a jejích nedostatečných hygienických návyků. Zároveň je jen na mě, jak si úklid zařídím. Když mi nepomůže manžel, najmu si paní na úklid. Když nevydělám na paní na úklid, musím si uklidit sama. Hlavně žádná sebelítost!
 3. Zásobaření je zlo – skladování věcí, které dlouhodobě nepotřebuju hodně psychicky vyčerpává. Já třeba skladovala papírový krabice pro případ „co kdyby“. Karen Kingston vyloženě píše, že každá naše věc, ať ji vidíme nebo ne, zaměstnává podvědomě naši mysl. Možná bych ty krabice fakt použila… hodně pravděpodobně by moje mysl, zaměstnaná krabicema, pro krabice využití našla. Ale klidně by taky moje mysl mohla vymýšlet něco zábavnějšího, než co nacpat do starých krabic.
 4. Životní sektory podle Feng Shui – to byla třešnička na dortu po tom, co jsem protrpěla poznání obsažená v předchozích bodech. Když jsem přemýšlela, jestli chaoticky přesunout hromadu letáků nebo oblečení do oblasti partnerství, dětí nebo bohatství… tak jsem to raději uklidila.

Praktická všední moudra:

 1. Vyhazuju a rozdávám. Proč uklízet a rovnat si zbytečné, nefunkční, ošklivé a nechtěné věci?
 2. Nakupuju míň a jen kvalitní věci. Je to velká úleva zbavit se kompulzivní nakupovací potřeby.
 3. Uklízím večer kuchyň a leštím dřez. Skvělý tip od Fidorky z Terapie domova.
 4. Ladím si pravidelné činnosti. Pořád to není ono. Zkouším průběžně nové modely a checklisty. Nekonečný příběh pokračuje.
 5. Chci mít kolem sebe pěkně. Kupuju si květiny, chci mít hezký výhled, když se ráno probudím atd.

Malý úkol pro ženy

Podívejte se doma, kde váš muž tráví čas. Má svůj osobní prostor – pracovnu, dílnu, křeslo? Něco, co by bylo jen jeho. A chtěl by takové místo? Ženy i děti si svoje místo vždycky najdou. V praxi vidím, že muži jsou v tomhle ohledu na posledním místě. 

Proč je to úkol pro ženy? Protože muži na to často nepomyslí. Prostě si v klidu lehnou v montérkách do postele. A já se jim nedivím. Každý chce mít doma svoji zašívárnu.


 

Kam jsem se za poslední 3 roky posunula?

 • Mám domácnost ve svých rukách. Nepropadám pocitům bezmoci, když je toho doma moc.
 • Už pomoc nečekám. Jen ji radostně vítám.
 • Když mám zrovna nepořádek, vím fakt dobře, proč ho mám a kdy ho uklidím. (Můj hlavní důvod je, že se chci vyspat 🙂
 • Mám asi polovinu věcí ve srovnání s minulostí.
 • Když si něco koupím (oblečení, hrneček), tak stejnou starší věc vyhodím nebo pošlu dál.
 • Učím děti rozdávat nebo vyhazovat věci, které jim už neslouží.
 • Je mi tak nějak lehčeji.

Mám předsevzetí psát krátké články, takže pro dnešek končím. V příštím díle o úklidu se podívám na jednotlivé body z článku víc podrobně.

Děkuju za pozornost.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *